tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > ciekawostki > największe jezioro w tatrach

Największe jezioro w Tatrach

Największym i najpopularniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, leżące w samym środku Doliny Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Morskie Oko uznawane jest za najpiękniejsze tatrzańskie jezioro i jedno z piękniejszych górskich jezior w Europie. Nic więc dziwnego, że jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Tatrach Polskich, zwłaszcza że prowadzi tu bardzo prosty szlak z Łysej Polany. Popularny wśród turystów jest spacer kamienną ścieżką biegnącą wzdłuż brzegu jeziora. Z Morskiego Oka prowadzą liczne szlaki na otaczające je grzbiety. Na morenie zamykającej jezioro stoi najstarsze schronisko w polskich Tatrach, nazwane imieniem Stanisława Staszica. W sezonie zawsze gwarne i pełne turystów.

Wody jeziora wypełniają dno misy skalnej pochodzenia lodowcowego. Staw ten ma  powierzchnię 34,93 ha, (dł. ok. 862 m, szer. ok. 566 m), a w najgłębszym miejscu  osiąga 50,8 m. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem  oraz Mnichowym Potokiem. Woda ma barwę zieloną, a przezroczystość sięga 11- 14m. Jej nadmiar odprowadzany jest przez Rybi Potok. Morskie Oko z trzech stron  otacza rzadki las świerkowo-limbowy. Ponad jeziorem wznoszą się potężne szczyty:  Miedziane, Żabi szczyt Niżni oraz niezwykle imponujący Mięguszowiecki Szczyt.

Morskie Oko należy do nielicznych, naturalnie zarybionych jezior tatrzańskich  (żyją  w nim pstrągi), dlatego zwane było niegdyś Rybim Stawem. Niestety, ryby dokarmiania przez turystów chorują. Na skutek obfitość pożywienia  "dostarczanego" stale przez turystów zadomowiły się tu kaczki krzyżówki,  będące gatunkiem nizinnym.

Z tym przepięknym jeziorem związanych jest wiele góralskich legend i podań. Jedno z  nich mówi o podziemnym połączeniu Morskiego Oka z Adriatykiem, czego dowodem miały być wyłowione tu rzekomo belki oraz szkatułka z kosztownościami z  zatopionego na morzu statku, obecność dziwnych gatunków ryb, a nawet morskich  stworów porywających owce.

To niezwykłe jezioro stało się natchnieniem dla wielu znanych polskich pisarzy i  znalazło godne miejsce w literaturze tatrzańskiej. Pisali o nim m.in. Adam Asnyk,  Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Wyspiański, Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Władysław Tarnowski.

„Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły.

Stoczone z szczytów bryły, mchu pokryte korą,
Po brzegach rumowisko swoje rozpostarły;
Na nim pogięte, krzywe kosodrzewu karły
Gdzieniegdzie nagą pustkę w wianki swe ubiorą.(...)"

                                  Adam Asnyk