tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku > bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Tatry swoim pięknem przyciągają jak magnes. Nie dziwi więc, że co roku tatrzańskie szlaki przemierza około 2,5 mln turystów. Niestey również turystów nieprzygotowanych i niedoświadczonych.

W Tatrach Polskich rocznie ginie około 20 osób. Często przyczyną wypadków jest lekkomyślność, brawura i niewiedza turystów. Upadki ze skał, zejścia ze szlaków, strącone kamienie i głazy, nagłe załamania pogody, nieodpowiedni ekwipunek mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.


Przed dłuższą wycieczką w wyższe partie gór, wybierz się na łatwiejsze wycieczki rozruchowe. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie trasy. Czas wycieczki zaplanuj z naddatkiem. Podawane czasy przejścia szlaków w przewodnikach i mapach są liczone bez odpoczynków. Planując trasę weź pod uwagę aktualne warunki pogodowe (dostępne na stronie TPN). Wybierz się w góry rankiem, pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem. Gdy widzisz załamanie się pogody (np. nadciągającą burzę) zawróć ze szlaku. W czasie burzy postaraj się jak najszybciej opuścić otwarte przestrzenie (szczyty, granie) i okolice cieków wodnych.

Nie wychodź w góry w pojedynkę! Przed wyjściem poinformuj bliskich o trasie wycieczki i planowanym czasie powrotu. Pamiętaj o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu komórkowego, aby w razie wypadku poinformować służby ratownicze (TOPR: +48 601 100 300). Nie zapominaj również o latarce i ciepłych ubraniach, na wypadek przedłużenia czasu wycieczki. W grupie tempo marszu i częstotliwość postojów dostosuj do najsłabszej osoby. Jeśli zdarzy ci się utknąć w bardzo trudnym terenie, nie ryzykuj zejścia. Wezwij pomoc.

W razie wypadku opatrz rannego zgodnie z zasadami pierwszej pomocy (wskazówki znajdziesz na http://www.ratownictwo.win.pl/pliki/download/pierwsza%20pomoc.pdf), zabezpiecz go przed deszczem, zimnem i zsunięciem. Wezwij pomoc. Nie zostawiaj poszkodowanego samego. Tylko w ostateczności zejść po pomoc dobrze zapamiętując miejsce wypadku. Punkty alarmowe TOPR-u znajdują się we wszystkich schroniskach!

 

Wzywanie pomocy

Wybierając się w góry zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. W razie wypadku będziesz mógł wezwać pomoc dzwoniąc pod numer ratunkowy TOPR-u (+48) 601 100 300.

W przypadku gdy nie możemy skorzystać z telefonu, wykorzystujemy międzynarodowy sygnał wzywania pomocy: jakikolwiek sygnał optyczny lub akustyczny powtarzany 6 razy na minutę (co 10 sekund) - minuta ciszy. Dobrze jest mieć ze sobą latarkę i gwizdek. Ten sposób wzywania pomocy jest skuteczny tylko w wyższych, niezalesionych partiach gór.

Sygnałem dla załogi helikoptera, potwierdzającym potrzebę pomocy jest sylwetka ustawiona w kształcie litery Y (Yes). W tym celu należy stanąć z ramionami wzniesionymi w górę. Informacją dla śmigłowca, że nie potrzebujemy pomocy jest ustawienie sylwetki w kształcie litery N (No). Jedno ramię należy unieść ku górze.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Czarny Staw Gąsienicowy

Wyżni Mnichowy Upłaz

Polana Kopieniec