tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku > historia turystyki

Historia turystyki

Pierwsza odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się w 1565 r. (Przejażdżka Beaty z Kościeleckich Łaskiej ze spiskiego Kieżmarku do Doliny Kieżmarskiej). Z XVII w. pochodzą też wzmianki o pierwszych wejściach na szczyty.

Za ojca polskiej turystyki tatrzańskiej uważa się wybitnego polskiego uczonego i polityka Stanisława Staszica. W latach 1803-1805 wędrował on po Tatrach, gdzie prowadził badania naukowe. Ich owocem jest wydane w 1815 dzieło "O ziemiorodztwie Karpatów". Staszicowi przypisywane jest pierwsze wejście na Kołowy Szczyt. Był też na Krywaniu, Sławkowskim Szczycie, Łomnicy. Tatry badał też w latach 1835-1850 geolog Ludwik Zejszner. Zwiedził on większą część szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich.

Pionierem turystyki wysokogórskiej jest ksiądz Józef Stolarczyk (1816-1893) pełniący funkcję pierwszego proboszcza Zakopanego. Był wybitnym taternikiem. Jego imieniem nazwana jest przełęcz pomiędzy Czarnym Szczytem a Baranimi Rogami - Przełęcz Stolarczyka.

Pierwsi turyści odwiedzali Tatry w towarzystwie przewodników wywodzących się z zakopiańskich górali. Byli to między innymi Bartłomiej Obrochta, Klemens Bachleda, Maciej Sieczka, Szymon Tatar.

Pierwszy przewodnik po Tatrach ukazał się w 1842 roku i był wydany w języku niemieckim.

W 1873 roku powstała pierwsza prawdziwa organizacja turystyczna w Polsce - Towarzystwo Tatrzańskie. Pierwszym prezesem został hr. Mieczysław Rey. Celem działania organizacji było badanie i promocja Tatr, propagowanie turystyki górskiej, budowa schronisk, wytyczanie i budowa szlaków turystycznych. Pierwszy tatrzański szlak otwarto w 1877 roku. Łączył on Jaszczurówkę ze schroniskiem w Dolinie Roztoki.

Wzrost popularności Tatr spowodował osiedlenie się w Zakopanem dużej grupy ówczesnej inteligencji pod koniec XIX wieku. Tatry stały się miejscem badań i źródłem inspiracji dla wielu artystów takich jak: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz.

Wraz z rozwojem turystyki w Tatrach wzrosła liczba wypadków. W 1909 powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), pod kierownictwem Mariusza Zaruskiego. Ratownicy z narażeniem życia niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach górskich.

XX wiek to intensywny rozwój turystyki. Zdobyto wszystkie szczyty, wytyczne zostały wsztstkie istniejące dziś szlaki. Tatry zostały dogłębnie zbadane. Wszystkie szczyty, turnie, żleby, przełęcze i inne obiekty zostały nazwane.

Obecnie Tatry odwiedza co roku około 2,5 mln turystów.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Wyżni Mnichowy Upłaz

Polana Kopieniec

Polana Kopieniec