tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > jaskinie

Jaskinie

Na obszarze Tatr znajduje się ok. 600 jaskiń (w tym ok. 500 po polskiej stronie). Większość   odkryto po II Wojnie Światowej.

Ze względu na genezę powstania wyróżniamy:

  • jaskinie krasowe – powstają głównie w skałach węglanowych, w wyniku chemicznego i mechanicznego oddziaływania wody na skały. Występują w nich stalaktyty i stalagmity.
  • jaskinie tektoniczne – utworzone zostały w wyniku ruchów tektonicznych, w skutek oberwania się bloków skalnych ze ścian i stropów.

Temperatury wewnątrz jaskiń odznaczają się niewielkim wahaniami. Jaskinie cechuje duża wilgotność, bliska 100%. Mniejszą wilgotność mają rejony przyotworowe.

Wszystkie tatrzańskie jaskinie są naturalnym tworem i podlegają ścisłej ochronie.
Najwięcej jaskiń występuje w Dolinie Kościeliskiej – Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Zbójnickie Okna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna i inne.
Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa polska jaskinia. Znajduje się w Tatrach Zachodnich w górnej części Doliny Małej Łąki. Ma 23,6 km długości i 824 m głębokości.

Na terenie TPN sześć jaskiń jest ogólnie dostępnych, z poprowadzonymi szlakami turystycznymi:

Zwiedzając jaskinie należy zaopatrzyć się we własne źródło światła (wyjątek stanowi Jaskinia Mroźna z oświetleniem elektrycznym).Tatry
Jaskinie

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Wyżni Mnichowy Upłaz

Morskie Oko

Beskid

Potok Suchej Wody