tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > tatry > klimat

Klimat

Klimat Tatr ma charakter wysokogórski. Temperatura spada średnio 0,6 st. na każde 100 m wysokości. Średnia temperatur jest niska, a ich zmienność w ciągu doby wysoka. Najcieplejszy miesiąc to lipiec, a najzimniejszy - luty. Częstym zjawiskiem są inwersje termiczne. Polegają one na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Inwersja zazwyczaj występuje przy pogodzie wyżowej i bezwietrznej.

Innym zjawiskiem występującym w Tatrach są silne zamglenia. W przypadku utrzymywania się mgieł w dolinach, przy jednoczesnym nagrzaniu powietrza w wyższych partiach gór, można zaobserwować niezwykle fotogeniczne "morza mgieł", a w horyzontalnym położeniu słońca tzw. widmo Brockenu. Jest to rzadkie, niezwykłe zjawisko optyczne polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze. Powstający wówczas cień jest najczęściej kilkukrotnie powiększony i otoczony tęczową obwódką, zwaną glorią.

W Tatrach występują gwałtowne zmiany pogodowe, częste zachmurzenia (maksimum w maju i czerwcu, minimum w październiku), znaczna ilość dni z opadami (maksimum opadów przypada na czerwiec i lipiec), długo utrzymująca się pokrywa śnieżna (w wyższych partiach gór utrzymuje się ok. 290 dni w roku), silne nasłonecznienie.

Charakterystycznym zjawiskiem dla tego obszaru jest halny - ciepły, południowy lub południowo-zachodni wiatr. Powstaje on przy dużej różnicy ciśnień pomiędzy rejonami leżącymi na południe i na północ od Tatr. Najczęściej jest zapowiedzią opadów deszczu lub śniegu.

Aktualne informacje o warunkach pogodowych w Tatrach dostępne są na stronie TPN.Tatry
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Kondracka Przełęcz

Krokusy na Polanie Huciska
16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne