tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > dookoła tatr > podhale > kuźnice

Kuźnice

Kuźnice to dzielnica Zakopanego położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się tu dolna kolei linowej na Kasprowy Wierch, restauracja, sklep, parking, postój busów oraz liczne stoiska z góralskimi pamiątkami. Kuźnice to również jeden z najpopularniejszych punktów wyjścia w wyższe rejony Tatr Zachodnich i Wysokich. Swój początek mają tu m.in. niebieski szlak na Giewont, zielony szlak na Kasprowy Wierch, niebieski szlak do schroniska "Murowaniec".

Początek Kuźnic związany jest ze złożami rudy żelaza, które odkryto w Dolinie Jaworzynce w XVIII wieku. W rejonie Kuźnic magazynowano ją i przewożono do do huty w Dolinie Kościeliskiej. Założone w późniejszych latach zakłady w Kuźnicach, znane jako Huty Hamerskie, swoją świetność przeżywały w drugiej połowie XIX wieku. Były wówczas największym tego typu zakładem w Galicji. W roku 1878 z powodu kryzysu w przemyśle metalowym w Galicji zakłady zamknięto.

Kuźnice - informacje

Częśc miejscowości Zakopane w Polsce
Lokalizacja: Małopolskie, Tatrzański
Populacja: 29 700 mieszkańców
Powierzchnia: 84.26 km2
Wysokość: od 750 do 2301 m n.p.n.
pl.wikipedia.org/wiki/Zakopane
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Zakopane
Close
author:

Photos provided by Panoramio. Photos are under the copyright of their owners.

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Polana Kopieniec

Widok z Beskidu

Polana Kopieniec

Polana Kopieniec