tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > morskie oko – dolina pięciu stawów polskich przez świstówkę

Morskie Oko – Dolina Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę

  • kolor szlaku:
  • rejon: Morskie Oko
  • czas przejścia: 2h (↓1h45min)
  • ekspozycja: 3
  • ubezpieczenia: 1 łańcuch

 

Opis szlaku

Trasa przez Świstówkę rozpoczyna się przy drodze do Morskiego Oka, ok 5 min od schroniska. Wygodny szlak biegnie zboczami Opalonego Wierchu wśród bujnej kosodrzewiny, a następnie przechodzi dolinką Świstówki, między ramionami Opalonego Wierchu. Ścieżka przekracza Głęboki Żleb (inaczej Żleb Żandarmerii), znany z schodzących tędy wielkich lawin. Odcinek ubezpieczony łańcuchem służącym do asekuracji.

Idąc dalej wychodzimy na trawiasty obszar zwany Rówinią nad Kępą lub Wolarnią. To piękny punkt widokowy na słowackie Tatry Wysokie i Bielskie oraz szczyty górujące nad Morskim Okiem - Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty.

Szlak przechodzi kilkanaście metrów od najgłębszego punktu Świstówki Roztockiej (1706 m n.p.m.), z której w kierunku polany Nowa Roztoka opada z niej urwista ścianą o wysokości ok. 200 m. Dawniej prowadził on tuż powyżej tego urwiska, po stromym zboczu, na którym zwykle do lata leżał płat śniegu. Zdarzyło się tu kilkanaście śmiertelnych wypadków. Ze względów bezpieczeństwa szlak poprowadzona wyżej. Stąd rozciąga się przepiękny, rozległy widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki. Szlak dochodzi do Przedniego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Polana Kopieniec

Widok z Suchego Wierchu Kondrackiego

Czarny Staw Gąsienicowy