tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > morskie oko - mięguszowiecka przełęcz pod chłopkiem

Morskie Oko - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

  •     kolor szlaku:
  •     rejon: Morskie Oko
  •     czas przejścia: 3h 15min (↓2h 45min)
  •     ubezpieczenia: nieliczne klamry
  •     zimą konieczny sprzęt zimowy (raki, czekan, sonda lawinowa) i umiejętności taternickie

Droga na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem jest uznawana za jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych szlaków w Tatrach Polskich. Wymaga dobrego przygotowania turystycznego, a liczne ekspozycje dają wiele emocji.

 

Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami

Czerwony szlak do Czarnego Stawu pod Rysami rozpoczyna się od Schroniska nad Morskim Okiem. Wiedzie pn. brzegiem do Rybiego Potoku, a następnie pokrywami morenowymi porośniętymi kosówką i lasem świerkowym, do potoku z spływającego z Owczego Żlebu i Czarnego Stawu. Dalej szlak pnie się stromo pod górę na 190-metrowy próg skalny. Podejście jest proste technicznie (wygodne stopnie skalne), ale męczące. Równolegle do szlaku płyną wody potoku wypływającego z Czarnego Stawu, tworząc malownicze kaskady. Na wilgotnych obszarach można spotkać pachnące ziołorośla. Piękny widok na Morskie Oko.
Szlak dochodzi do pełnego dzikiego uroku jeziora, leżącego na dnie klasycznego kotła polodowcowego (Czarnosawiańskiego), na wysokości 1580 m n.p.m. Staw otaczają najwyższe w polskich Tatrach szczyty: Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Cień rzucany przez szczyty i panujący tu nawet w największe upały chłód wpływają na niesamowity charakter tego miejsca. Jezioro swą nazwę zawdzięcza sinicą Pleurocapsa polonica, tworzącą na skałach ciemny nalot.

 

Czarny Staw pod Rysami - Kazalnica Mięguszowiecka

Od prawego brzegu Czarnego Stawu pod Rysami odchodzi szlak zielony. Początkowo wiedzie kamiennymi stopniami przez wysokie kosodrzewiny do niewielkiej, trawiastej równicy. Znajduje się tu płaski blok tzw. Koleba pod Chłopkiem. Można się tu schronić przed deszczem. Szlak skręca w lewo wprost na rumowiska skalne pod imponującą ścianą Kazalnicy (wysokość 500 m i szerokość 400 m). Przechodzą przez nią liczne drogi wspinaczkowe o najwyższych trudnościach. Niektóre z nich posiadają wdzięczne nazwy, jak np. "Schody do nieba". Następnie szlak prowadzi skrajem Bańdziocha (Mięguszowieckiego Kotła) otoczonego przez pionowe ściany potężnych Mięguszowieckich Szczytów. Nawet późnym zatem można tu spotkać zalegający śnieg. Dalej niełatwy, przepaścisty szlak ubezpieczony kilkoma klamrami pnie się na wierzchołek Kazalnicy Mięguszowieckiej położonej w masywie Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego. Północno-wschodnia ściana Kazalnicy, zwana przez taterników Zerwą, jest najsłynniejszą ścianą w polskich Tatrach i odegrała kluczową rolę w historii taternictwa. Z Kazalnicy pięknie prezentują się Rysy oraz Morskie Oko.

 

Kazalnica Mięguszowiecka -  Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak trawersuje strome ściany Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego i pnie się w górę przez system wąskich półeczek ponad kilkusetmetrową przepaścią tzw. Galeryjkę (przy oblodzeniu bardzo niebezpieczna) osiągając Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem leżącą pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami – Czarnym i Pośrednim. To najwyżej położona w Polsce przełęcz dostępna szlakiem turystycznym. Widok z przełęczy jest powalający. Potężne, nagie szczyty. Z jednej strony największy w Tatrach Słowackich Wielki Staw Hińczowy, z drugiej strony największy staw w Tatrach Polskich - Morskie Oko.
Na Przełęczy pod Chłopkiem i w jej rejonie występuje ponadto wiele rzadkich gatunków roślin, m.in: ukwap karpacki, warzucha tatrzańska, skalnica odgiętolistna, naradka tępolistna i wiechlina tatrzańska.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Chochołowska Polana

Suche Czuby

Wielki Kopieniec