tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > morskie oko - rysy

Morskie Oko - Rysy

  • kolor szlaku:
  • rejon: Morskie Oko
  • czas przejścia: 3h 30min (↓3h)
  • ubezpieczenia: łańcuchy, klamry
  • zimą konieczny sprzęt zimowy (raki, czekan, sonda lawinowa) i umiejętności taternickie

 

Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami

Czerwony szlak na najwyższy szczyt Polski rozpoczyna się od Schroniska nad Morskim Okiem. Wiedzie pn. brzegiem do Rybiego Potoku, a następnie pokrywami morenowymi porośniętymi kosówką i lasem świerkowym, do potoku z spływającego z Owczego Żlebu i Czarnego Stawu. Dalej szlak pnie się stromo pod górę na 190-metrowy próg skalny. Podejście jest proste technicznie (wygodne stopnie skalne), ale męczące. Równolegle do szlaku płyną wody potoku wypływającego z Czarnego Stawu, tworząc malownicze kaskady. Na wilgotnych obszarach można spotkać pachnące ziołorośla. Piękny widok na Morskie Oko.
Szlak dochodzi do pełnego dzikiego uroku jeziora, leżącego na dnie klasycznego kotła polodowcowego (Czarnosawiańskiego), na wysokości 1580 m n.p.m. Staw otaczają najwyższe w polskich Tatrach szczyty: Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Cień rzucany przez szczyty i panujący tu nawet w największe upały chłód wpływają na niesamowity charakter tego miejsca. Jezioro swą nazwę zawdzięcza sinicą Pleurocapsa polonica, tworzącą na skałach ciemny nalot.

 

Czarny Staw Pod Rysami - Rysy

Dalej szlak prowadzi lewą stroną jeziora. Można stąd podziwiać imponującą ścianę Kazalnicy (wysokość 500 m i szerokość 400 m). Przechodzą przez nią liczne drogi wspinaczkowe o najwyższych trudnościach. Niektóre z nich posiadają wdzięczne nazwy, jak np. "Schody do nieba".

Następnie szlak pnie się stromo w górę. Na odcinku 1,5 km pokonuje 900-metrowe wzniesienie. To mozolna wspinaczka wymagająca dobrej kondycji, ale jakże obfita we wspaniałe widoki. "Jest to jedna z najoryginalniejszych, a zarazem najpiękniejszych w Tatrach. (...) Chciałoby się iść tędy jak najdłużej". - Tytus Chałubiński, 1878 rok. Po drodze można podziwiać niezwykle bogata flora. Niesamowity widok stanowią rośliny kwiatowe wykorzystujące każdą odrobinę ziemi, by zapuścić korzenie. Powyżej 2300 m n.p.m. występuje tu jeszcze 105 gatunków roślin naczyniowych, głównie z grupy roślin alpejskich.

Ścieżka wiedzie wśród rumowisk skalnych do Kotła pod Rysami. Stąd ok. godzina do szczytu. Dalej w górę prowadzi do skalnej grzędy na lewo od głębokiego żlebu - charakterystycznej rysy. Niektórzy twierdzą, że właśnie od niego pochodzi nazwa masywu. Uwaga! na początku lata zalegając tu największe w Tatrach Polskich płaty śnieżne. Dalej szlak prowadzi przez skalne płyty i stopnie (ubezpieczone klamrami i łańcuchami) i  osiąga północną grań Rysów. Ostatni odcinek wiedzie przepaścistą granią aż do samego wierzchołka. Dzięki centralnemu położeniu widok z Rysów od dawien dawna cieszy się sławą najpiękniejszego w całych Tatrach. Przy dobrej widoczności obejmuje setkę szczytów i 12 ważniejszych jezior.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Krokusy na Polanie Huciska

Beskid

Suche Czuby