tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > morskie oko - szpiglasowa przełęcz

Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz

  • kolor szlaku:
  • rejon: Morskie Oko
  • czas przejścia: 2h (↓1h30min)
  • ekspozycja: 2
  • ubezpieczenia: łańcuchy
  • w zimie duże zagrożenie lawinowe

 

Opis szlaku

1. Morskie Oko – Dolinka za Mnichem

Żółty szlak rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Łatwa ścieżka powstała w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Szlak potocznie zwany "ceprostradą". Pogardliwa nazwa podkreśla wygodę nadmiernie szerokiego szlaku, gdyż każdy ceper może go bez problemów przejść. Droga obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy oraz masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.

Szlak wiedzie od schroniska nad Morskim Okiem krótko pod górę w stronę Opalonego Wierchu. Dalej skręca w lewo i przechodzi w długi trawers, przecinający zbocza Miedzianego (2233 m n.p.m.). Szlak przekracza Marchwiczny Żleb, którym zimą schodzą potężne lawiny śnieżne zagrażające schronisku, Urwany Żleb i Szeroki Żleb. Ścieżka pnie się wśród bujnych kosodrzewin. Dalej skręca na zachód ku Dolince nad Spady. Piękny stąd widok na pionową, północno-wschodnią ścianę Mnicha (2070 m n.p.m.). Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym znajduje się rozdroże szlaków. Od Ceprostrady odgałęzia się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego.

 

2. Dolinka za Mnichem – Szpiglasowa Przełęcz

Z progu Dolinki za Mnichem, która stanowi skalne pustkowie, kontynuujemy podejście żółtym szlakiem zwanym "ceprostradą". Pogardliwa nazwa podkreśla wygodę nadmiernie szerokiego szlaku, gdyż każdy ceper może go bez problemów przejść. Szlak prowadzi łagodnie pod górę zboczem Miedzianego, po czym kilkukrotnie gwałtownie zakręca tworząc szerokie zakosy. Szpiczasty Mnich odsłania Mnichowe Stawki. Piękny widok na Lodowy (2628 m n.p.m.), Wysoką (2560 m n.p.m.) i Koprowy Wierch (2367 m n.p.m.).

Po około dwóch godzinach osiągamy szerokie siodło Szpiglasowej Przełęczy (2110 m n.p.m.). Stąd na pn. odsłania się widok na jedną z najpiękniejszych tatrzańskich krain - Dolinę Pięciu Stawów Polskich.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Suchego Wierchu Kondrackiego

Krokusy na Polanie Chochołowskiej

Kondracka Przełęcz