tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > morskie oko - wrota chałubińskiego

Morskie Oko - Wrota Chałubińskiego

  • kolor szlaku:
  • rejon: Morskie Oko
  • czas przejścia: 2h 15 min (↓1h45min)
  • ekspozycja: 3
  • ubezpieczenia: 0

 

Opis szlaku

1. Morskie Oko – Dolinka za Mnichem

Żółty szlak rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Łatwa ścieżka powstała w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Szlak potocznie zwany "ceprostradą". Pogardliwa nazwa podkreśla wygodę nadmiernie szerokiego szlaku, gdyż każdy ceper może go bez problemów przejść. Droga obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy oraz masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.

Szlak wiedzie od schroniska nad Morskim Okiem krótko pod górę w stronę Opalonego Wierchu. Dalej skręca w lewo i przechodzi w długi trawers, przecinający zbocza Miedzianego (2233 m n.p.m.). Szlak przekracza Marchwiczny Żleb, którym zimą schodzą potężne lawiny śnieżne zagrażające schronisku, Urwany Żleb i Szeroki Żleb. Ścieżka pnie się wśród bujnych kosodrzewin. Dalej skręca na zachód ku Dolince nad Spady. Piękny stąd widok na pionową, północno-wschodnią ścianę Mnicha (2070 m n.p.m.). Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym znajduje się rozdroże szlaków. Od Ceprostrady odgałęzia się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego.

Dolinka za Mnichem jest pustkowiem skalnym tworzącym trochę mroczny i ponury klimat. Niegdyś uchodziła za główny skład skarbów i była penetrowana przez ich poszukiwaczy. Przy rozstaju szlaków, w najniższym jej zagłębieniu, okresowo powstaje Stawek Staszica.

 

2. Dolinka za Mnichem – Wrota Chałubińskiego

Szlak czerwony odgałęzia się od "ceprostrady" na progu Dolinki za Mnichem. Był on przez wiele lat zamknięty. Prowadzi przez ponad pół godziny płasko wzdłuż dna dolinki, wśród rozległego rumowiska skalnego. Widok ogranicza skalny mur leżący po lewej stronie szlaku. Odgrodzone, zacienione rumowisko nagich głazów tworzy niesamowity, trochę mroczny klimat. Dolinka uchodziła niegdyś za główny skład skarbów i była penetrowana przez ich poszukiwaczy. Znajdują się tu dwa niewielkie, okresowe Stawy Staszica.

Dalej zbliżamy się w kierunku południowo-zachodnim, w stronę opadającego z przełęczy wąskiego i głęboko wciętego żlebu. Szlak pnie się dość ostro w górę. Po drodze możemy podziwiać bogatą florę piargową. Górna część ścieżki, pod samą przełęczą jest skalista, ale nie powinna stwarzać trudności technicznych. Osoby z lękiem wysokości mogą odczuwać niepokój. Ładny widok na Mnicha i leżące poniżej Mnichowe Stawki z Żabią Granią w tle.

Po ok. 1h 15 min docieramy do wietrznej i ponurej przełęczy, wyciętej głęboko w skałach głównej grani Tatr pomiędzy Kopą nad Wrotami, a Głaźną Czubą - Wrót Chałubińskiego. Z przełęczy ładny widok na słowacką Dolinę Piarżystą w której leżą Stawy Ciemnosmreczyńskie.

Przez Wrota Chałubińskiego prowadził niegdyś szlak z Doliny Rybiego Potoku do Doliny Piarżystej. Po II wojnie zlikwidowany został szlak po słowackiej stronie. Powrót tą samą drogą.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Wyżni Mnichowy Upłaz

Kondracka Przełęcz

Polana Kopieniec