tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku

Na szlaku

„Hej za mną w Tatry! W ziemię czarów,
Na strome szczyty gór.
Okiem rozbijem dal obszarów,
Czołami sięgniem chmur.”

         Władysław Ludwik Anczyc

 

 

Tatry należą do powszechnie odwiedzanych miejsc. Swoim pięknem przyciągają zarówno turystów z kraju, jak i z zagranicy. Zbudowane na ich terenie liczne szlaki turystyki pieszej i rowerowej, nartostrady i trasy zjazdowe liczą łącznie ponad 800 km (około 250 km w Polsce i 580 km na Słowacji). Na szlakach znajdują się drogowskazy oraz tablice podające kierunki i czasy przejścia. W niebezpiecznych, skalnym terenie szlaki ubezpieczone są łańcuchami i klamrami.

Schroniska tatrzańskie

Dziś na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego działa osiem schronisk turystycznych, należących do PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

 

Bezpieczeństwo

Tatry swoim pięknem przyciągają jak magnes. Nie dziwi więc, że co roku tatrzańskie szlaki przemierza około 2,5 mln turystów. Niestety również turystów nieprzygotowanych i niedoświadczonych.

W Tatrach Polskich rocznie ginie około 20 osób. Często przyczyną wypadków jest lekkomyślność, brawura i niewiedza turystów. Upadki ze skał, zejścia ze szlaków, strącone kamienie i głazy, nagłe załamania pogody, nieodpowiedni ekwipunek mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Telefon ratunkowy: (+48) 601 100 300

Turystyka zimowa

Zimowe wędrówki po Tatrach dostarczają wielu niesamowitych wrażeń. Należy jednak pamiętać, że turystyka zimowa jest znacznie trudniejsza niż letnia. Wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Zimą znacznie wzrasta liczba wypadków w górach. Najczęstszą przyczyną są zsunięcia po oblodzonym stoku oraz lawiny.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy

Chochołowski Potok

Polana Kopieniec