tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > dookoła tatr > orawa

Orawa

Orawa to beskidzka i podtatrzańska kraina geograficzno-historyczna leżąca w dorzeczu rzeki Orawy, na pograniczu polsko-słowackim.  Jej przeważająca część znajduje się dziś w granicach Słowacji, natomiast północno-wschodnia część należy do Polski. Orawa otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu i graniczy z Podtatrzem i Liptowem. Jej cenrtum stanowi Jezioro Orawskie - największy sztuczny zbiornik na Słowacji będący centrum sportów wodnych. Historia Orawy jest ściśle związana z dziejami Węgier, Polski i Słowacji. Przez Orawę przebiegały ważne historyczne szlaki handlowe z Polski na południe Europy, dziś atrakcyjne szlki rowerowe. Orawa posiada specyficzny folklor, który jest wziąć pielęgnowany w wielu orawskich wsiach. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolny Kubin, Twardoszyn, Namiestów.

 

Polska Orawa

Krajobrazową perłą Polskiej Orawy jest Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Ze jej szczytu można podziwiać jedną z najwspanialszych w Polsce panoram obejmującą Tatry, Podhale, Jezioro Orawskie, Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Magurę Orawską, Wielką i Małą Fatrę, Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy oraz Gorce. Ze względu na niezwykle cenne walory przyrodnicze, masyw objęty został ochroną w postaci Babiogórskiego Parku Narodowego. Unikatowe na skalę europejską są orawskie torfowiska wysokie z rzadkimi okazami roślin i zwierząt. Cenny torf, osiągający grubość ok. 7 metrów jest wykorzystywany w w rolnictwie, lecznictwie i w przemyśle farmaceutycznym.

Główną atrakcją architektoniczną Orawy jest Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, w którym znajdują się najcenniejsze zabytki budownictwa orawskiego, m.in: Dwór Moniaków z XVII wieku. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym jest drewniany, zrębowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce wzniesiony w XVII wieku. Charakterystyczne dla tego regionu są przydrożne, kamienne figurki budowane dla ochorny przed kataklizmami i złem oraz jako dziękczynienie. Kolejnym charakterystycznym elementem architektury Orawy są drewniane dzwonnice loretańskie, chorniące mieszkańców przed burzami.

Miejscowości Polskiej Orawy:

Słowacka Orawa

Słowacką Orawę zewsząd otaczają malownicze pasma górskie: Tatry Zachodnie, Choczańskie Wierchy, Mała Fatra i Magura Orawska. Wiele tu atrakcyjnych tras pieszych i rowerowych. Oprócz pięknej przyrody podziwiać tu można zagubione wśród wzgórz, urokliwe wioski Orawy. Zimą na turystów czekają dobrze utrzymane stoki narciarskie. Najbardziej popularne znajdują się w rejonie wsi Zuberzec.

W samym sercu Orawy znajduje się największy na Słowacji sztuczny zbiornik - Jezioro Orawskie. Jest popularnym centrum rekreacji i sportów wodnych. Na wysepce znajduje się brokowy kościół, w którym dziś mieści się muzeum.

Jednym z najciekawszych obiektów architektury słowackiej części Orawy jest Orawski Zamek – twierdza malowniczo położona na szczycie skały pionowo opadającej ku rzece  Orawka. W zamku znajduje się ciekawe Muzeum Orawskie.

Miejscowości Słowackiej Orawy:

Orawa

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Polana Kopieniec

Wielki Kopieniec

Widok z Beskidu

Kondracka Przełęcz