tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > palenica białczańska - dolina pięciu stawów polskich

Palenica Białczańska - Dolina Pięciu Stawów Polskich

  • kolor szlaku: 
  • rejon: Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • czas przejścia: 2h 30min (↓2h)
  • ubezpieczenia: brak
  • zimą rejon zagrożony lawinami

 

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza

Pierwszy odcinekszlaku zaczyna się na Palenicy Białczańskiej. Dojazd z Zakopanego do polany zajmuje ok. 30 min. W wakacyjne weekendy mogą tworzyć się spore korki. Na polanie znajduje się duży parking samochodowy (płatny), gmach polskiej Straży Granicznej, bufety i sklepy z pamiątkami. Jest tu także końcowy przystanek PKS, licznych busów oraz postój góralskich dorożek. W sezonie panuje tu wielki tłok, kiedy to do Morskiego Oka spaceruje do kilkunastu tysięcy turystów dzienne! Szlak to szeroka, asfaltowa szosa zamknięta dla ruchu samochodowego (z wyjątkiem uprawnionych pojazdów) oraz rowerowego. Przy ustawionej za parkingiem rampie znajduje się punkt wstępu do TPN oraz kasa biletowa. Na turystów czekają dorożki (15-osobowe fasiągi), którymi dojechać można do Włosienicy (20 mini pieszo do Morskiego Oka). W sezonie ceny mogą zwalić z nóg (ok. 40 zł/os). W zimie kursują sanie. Na szlaku znajdują się liczne drewniane tabliczki, które informują o ciekawych punktach widokowych i obiektach znajdujących się przy drodze.
Szosa biegnąca przez las przecina Potok Waksmundzki i wznosi się na podnóża Wołoszyna. W prześwitach można podziwiać piękne widoki na Dolinę Białej Wody i Gierlach (najwyższy szczyt Tatr, 2655 m n.p.m.). Po około 35 min dochodzimy do najpopularniejszego tatrzańskiego wodospadu - Wodogrzmotów. Wodospad tworzą trzy mniejsze kaskady (Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot, Niżni Wodogrzmot). Z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku można podziwiać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony.

 

Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów Polskich

Początkowo szlak pnie się w  górę szeroką, kamienną drogą (ok. 15 min). Dalej szlak "łagodnieje" i prowadzi przez gęsty las wzdłuż potoku Roztoka. Po około godzinie dochodzimy na uroczą polankę Nowa Roztka otoczoną świerkowym lasem. Stoi tu niewielki szałas. Z polanki widok na Kozi Wierch. Dalej kontynuujemy drogę przez las urozmaiconą dwoma drewnianymi mostkami. Szlak idąc w  górę wyprowadza nas z lasu w piętro kosodrzewiny. Po drodze mijamy olbrzymi blok skalny zwany Dziadulą i dochodzimy do rozstaju dróg. W lewo odchodzi czarny, krótszy wariant drogi do Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzący stromymi zakosami (ok. pół godziny do schroniska).
Zielony szlak dochodzi pod Ścianę Strawiarską dzielącą Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Z jej progu spada największy i najpiękniejszy tatrzański wodospad - Siklawa. W słoneczne dni na rozpylanych kroplach słońce tworzy kolorowe tęcze. Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64-70 m. Tu szlak pnie się w  górę, obchodząc wodospad od lewej strony. Wspinając się po mokrych od wodospadu płytach skalnych należy zachować szczególną ostrożność.
Dalej szlak prowadzi ponad wodospadem do Doliny Pięciu Stawów Polskich - najwyżej położonej doliny po polskiej stronie Tatr (1625-1900 m n.p.m.). To bez wątpienia najpiękniejsza tatrzańska dolina. Otaczają ją potężne, granitowe szczyty Tatr Wysokich. Znajduje się tu sześć dużych polodowcowych jezior: Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Wszystkie jeziora wypełniają polodowcowe kotły. Największym z nich jest Wielki Staw Polski, będący równocześnie najgłębszym tatrzańskim jeziorem (79,3 m głębokości). Dolina Pięciu Stawów to jeden z obszarów w Polsce o największej sumie opadów (rocznie ok. 1830 mm).
Rejon doliny jest ostoją dzikich zwierząt: niedźwiedzia, kozicy, świstaków, jelenia i rysia. Nad Przednim Stawem znajduje się jest Schronisko PTTK, które jest najwyżej położonym schroniskiem w polskiej części Tatr.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Kasprowego Wierchu

Krokusy na Polanie Huciska

Morskie Oko