tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > szlaki turystyczne > palenica białczańska - morskie oko

Palenica Białczańska - Morskie Oko

  • kolor szlaku:
  • rejon: Morskie Oko
  • czas przejścia: 2h (↓1h 45 min)
  • ekspozycja: 0
  • ubezpieczenia: 0

 

Opis szlaku

1. Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza

Pierwszy odcinek, jednego z najruchliwszych szlaków w polskiej części Tatr, zaczyna się na Palenicy Białczańskiej. Dojazd z Zakopanego do polany zajmuje ok. 30 min. W wakacyjne weekendy mogą tworzyć się spore korki. Na polanie znajduje się duży parking samochodowy (płatny), gmach polskiej Straży Granicznej, bufety i sklepy z pamiątkami. Jest tu także końcowy przystanek PKS, licznych busów oraz postój góralskich dorożek. W sezonie panuje tu wielki tłok, kiedy to do Morskiego Oka spaceruje do kilkunastu tysięcy turystów dzienne!

Szlak to szeroka, asfaltowa szosa zamknięta dla ruchu samochodowego (z wyjątkiem uprawnionych pojazdów) oraz rowerowego. Na tym wygodnym i popularnym szlaku nie rzadko można spotkać turystę na hulajnodze czy, o zgrozo, kobietę w szpilkach!
Przy ustawionej za parkingiem rampie znajduje się punkt wstępu do TPN oraz kasa biletowa. Na turystów czekają dorożki (15-osobowe fasiągi), którymi dojechać można do Włosienicy (20 mini pieszo do Morskiego Oka). W sezonie ceny mogą zwalić z nóg (ok. 40 zł/os). W zimie kursują sanie. Na szlaku znajdują się liczne drewniane tabliczki, które informują o ciekawych punktach widokowych i obiektach znajdujących się przy drodze.

Szosa biegnąca przez las przecina Potok Waksmundzki i wznosi się na podnóża Wołoszyna. W prześwitach można podziwiać piękne widoki na Dolinę Białej Wody i Gierlach (najwyższy szczyt Tatr, 2655 m n.p.m.). Po około 35 min dochodzimy do najpopularniejszego tatrzańskiego wodospadu - Wodogrzmotów. Wodospad tworzą trzy mniejsze kaskady (Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot, Niżni Wodogrzmot). Z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku można podziwiać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony.

 

2. Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko

Początkowo trasa wiedzie wygodną, szeroką, asfaltową szosą. Za Wodogrzmotami znajduje się dawny parking z ławeczkami i toy toyami. Stąd odchodzi krótki szlak do schroniska "Roztoka" oraz szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dalej trasa wiedzie stokiem zalesionej Czuby (1426 m n.p.m.). Po około 20 mini marszu droga zatacza kilka serpentyn wznosząc się w stronę Doliny Rybiego Potoku.

Przy szlaku stoi leśniczówka TPN "Pod Wantą", znana z pięknego widoku na Dolinę Białej Wody. W jej pobliżu znajduje się ogromny głaz "Wanta", od którego budynek wziął swą nazwę. Od tego miejsca rozpoczynają się  kamieniste skróty czerwonego szlaku. Pnąca się w górę szeroka ścieżka trzykrotnie przecina asfaltową szosę. Odwiedzając to miejsce należy uważać na pojawiające się tu czasem niedźwiedzie i jelenie. Po pokonaniu czwartego, najdłuższego skrótu szlak ponownie łączy się z asfaltową szosą, która biegnie dalej dnem doliny w kierunku południowo-zachodnim. Ponad lasem wyłaniają się Mięguszowieckie Szczyty i smukły Zadni Mnich (2172 m n.p.m.).

Po 15 min marszu docieramy do polany Włosienica. To przystanek końcowy dla powozów konnych. Nazwa pochodzi od porastającej ją trawy, zwanej przez górali "włosienicą". Na południe od polany znajduje się duży pawilon gastronomiczny. Wyżej w lesie, na polanie Szałasiska, położone jest letnie obozowisko taternickie PZA. Z polany rozciąga się piękna panorama Mięguszowieckich Szczytów.

Do Morskiego Oka zostało ok. 1,5 km. Dalej szosa wiedzie pod zboczem Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.). Uwagę zwraca bezleśna przestrzeń u wylotu Głębokiego Żlebu (po prawej). To miejsce schodzenia potężnych lawin śnieżnych! Zimą rejon ten jest bardzo niebezpieczny. Zdarzały się tu śmiertelne wypadki lawinowe. Przeciwległy bok doliny tworzy grań Żabiego i Siedmiu Granatów, gdzie rosną prastare świerki i limby. To również miejsce maksymalnego w Tatrach zasięgu lasów (po 1680 m).
Na drodze do Morskiego Oka urządzano niegdyś wyścigi samochodowe (m.in. słynny Wyścig Tatrzański). W roku 1930 w wypadku zginął tu poeta Julian Ejsmond. Miejsce to nazywane jest Zakrętem Ejmonda. Nieopodal, po prawej stronie szosy, znajduje się Wrzące Źródło.
Po lewej stronie szlaku szumi Rybi Potok wypływający z Morskiego Oka. Tworzy on ciąg trzech stawków rozlewiskowych: Małe Morskie Oko, Żabie Oko oraz Małe Żabie Oko. Wokół nich flora torfowiskowa z rzadkimi gatunkami. Mijamy stawki i docieramy pod Schronisko nad Morskim Okiem, w sezonie gwarne i pełne turystów.

Morskie Oko uznawane jest za najpiękniejsze tatrzańskie jezioro i jedno z piękniejszych górskich jezior Europy. Jego sława trwa już od ponad 150 lat. "Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża."- pisał w 1873 roku Walery Eljasz. Staw ma powierzchnię 34,93 ha, (dł. ok. 862 m, szer. ok. 566 m), a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Morskie Oko z trzech stron otacza rzadki las świerkowo-limbowy. Ponad jeziorem wznoszą się potężne szczyty: Miedziane, Zabi szczyt Niżni oraz niezwykle imponujący Mięguszowiecki Szczyt.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Krokusy na Siwej Polanie

Hala Gąsienicowa

Suche Czuby