tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > dookoła tatr > podhale

Podhale

Podhale to kulturowy region znajdujący się u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca, poniżej ujścia Białki. Wysokości bezwzględne podhalańskiej krainy wahają się od 600 do 900 m n.p.m.
Zimy są tutaj mroźne ze średnią temperaturą stycznia -6 °C i częstymi zamgleniami, lata natomiast - stosunkowo ciepłe (ze średnią temperaturą lipca 16 °C) i suche.

Naturalne granice stworzone przez góry i lasy sprawiały, iż mieszkańcy Podhala żyli w pewnym odosobnieniu. Ponadto wpływy wołowskie, ruskie, słowackie i węgierskie spowodowały powstanie bardzo bogatej, odrębnej kultury ludowej. Gwara, żywiołowa muzyka i taniec, kolorowe stroje, zdobnictwo, architektura drewniana, malarstwo na szkle, obyczaje, kuchania - kultura podhalańska od dawna fascynowała i była inspiracją dla wielu artystów. Prym wiedzie tu Zakopane, największy ośrodek miejski leżący w bezpośrednim otoczeniu Tatr i najwyżej położone miasto w Polsce (750-2301 m n.p.m.). W sezonie miasto pełne jest  turystów. Zimą zamienia się w "zimową stolicę Tatr".

Rejon znany jest z licznych zabytków, głównie z drewnianego budownictwa regionalnego. To m.ni. zakopiańskie drewniane wille autorstwa Stanisław Witkiewicza oraz zabytkowa zabudowa zrębowa w Chochołowie.

 

Miejscowości Podhala:

Zakopane

Zakopane to miasto leżące u podnóża Tatr, w malowniczej kotlinie należącej do Rowu Podtatrzańskiego. Stanowi największy ośrodek miejski leżący w bezpośrednim otoczeniu tych przepięknych gór i najwyżej położone miasto w Polsce (750-2301 m n.p.m.).
W sezonie miasto jest pełne turystów. Dla jednych Zakopane stanowi bazę wypadową w jedyne w Polsce wysokie góry. Zjeżdżają oni, aby cieszyć się wolnością na górskich szlakach, podziwiać przepiękną przyrodę Tatrzańską, oddychać czystym powietrzem. Dla innych jest miejscem spaceru po Krupówkach, gdzie mogą  również podziwiać piękno góralskiego folkloru i kosztować przepysznych góralskich potraw.

Podhale

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Kopa Kondracka

Beskid

Hala Gąsienicowa

Krokusy na Siwej Polanie