tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > schroniska tatrzańskie

Schroniska tatrzańskie

Schronisko górskie to miejsce gdzie można odpocząć, zjeść, schronić się przy niekorzystnej pogodzie i przede wszystkim przenocować. Dodatkowo w schronisku często znajduje się punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych i inne.

Pierwsze schroniska to proste schrony górskie, bez personelu i wyżywienia. Zapewniały turystom jedynie dach nad głową. Pierwszy taki schron powstał w 1827 roku nad Morskim Okiem. Schroniska drewniane, podobne do dzisiejszych, zaczęto budować od 1874 roku. Większość z nich została zniszczona w czasie II wojny światowej.


Dziś na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego działa osiem schronisk turystycznych, należących do PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

Tatrzańskie schroniska

Schronisko Morskie Oko

Schronisko nad Morskim Okiem jest dziś jednym z najpopularniejszych obiektów noclegowych w całych Tatrach. To drewniana willa na wysokiej podmurówce z werandą, położona na polodowcowym wole moreny, tuż obok tafli stawu. Zabytkowy budynek schroniska, od roku 1976, jest prawnie chroniony.Na szlaku
Schroniska tatrzańskie
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Polana Kopieniec

Polana Kopieniec

Chochołowska Polana