Tatry | Szlaki turystyczne | Na szlaku | Dookoła Tatr | Panoramy 360° |
Schronisko PTTK Morskie Oko im. Stanisława Staszica w Tatrach
Schronisko nad Morskim Okiem jest dziś jednym z najpopularniejszych obiektów noclegowych w całych Tatrach. To drewniana willa na wysokiej podmurówce z werandą, położona na polodowcowym wole moreny, tuż obok tafli stawu. Zabytkowy budynek schroniska, od roku 1976, jest prawnie chroniony.
Dolina Rybiego Potoku to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Leży w rejonie Tatr Wysokich i stanowi pierwszą od południa odnogę Doliny Białego. Zajmuje powierzchnię ok. 11,3 km2 . Zarówno sama dolina jak i otaczające ją szczyty zbudowane są z granitów krystalicznego trzonu Tatr. Dochodzi do głównej grani Tatr Wysokich na odcinku pomiędzy średnim wierzchołkiem Rysów i Szpiglasowym Wierchem.
W samym środku Doliny Rybiego Potoku znajduje się Morskie Oko - jedno z piękniejszych górskich jezior Europy. Nic więc dziwnego, że jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Tatrach Polskich, zwłaszcza że prowadzi tu bardzo prosty szlak z Łysej Polany. Sława Morskiego Oka trwa już od ponad 150 lat. "Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża."- pisał w 1873 roku Walery Eljasz.
skrytka pocztowa 201
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 77 609, +48 602 260 757 (czynny w godzinach 9-21)
www.schroniskomorskieoko.pl
Ceny noclegów (aktualizacja 12.06.2015)
Nowe Schronisko
Wszystkie łóżka w Nowym Schronisku z pościelą. Prysznic wspólny na I piętrze i w przyziemiach schroniska. Wrzątek dostęny 24h.
Stare Schronisko
Brak możliwości płacenia kartą. Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie z dużym wyprzedzeniem, w szczególności na miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
Schronisko udziela noclegu zastępczego (tzw. podłogi) na zasadach Regulanimu Schronisk PTTK. Cena podłogi jest równa cenie najtańszego noclegu. Cisza nocna od godziny 22-6.
Opłata klimatyczna: 1 zł 30 gr/dobę.
Przykładowe ceny posiłków: (aktualizacja 12.06.2015)
W budynku Nowego Schroniska kuchnia czynna w sezonie od godziny 8.00 do 21.00, poza sezonem od 9.00 do 18.00
Wrzątek dla turystów bezpłatny do naczyń własnych podawany poza kolejnością.
Brak możliwości płacenia kartą.
Pierwsze schronisko zostało wybudowane w roku 1827 przez Emanuela Homolacsa, do którego należały tereny wokół jeziora. Obiekt składał się z sieni, kuchni, izby noclegowej i strychu. Schronisko posiadało szyb i było bardzo skromnie wyposażone. W 1865 r. spłonęło. Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie i nazwane imieniem Stanisława Staszica. W czasie budowy za schron służyła wozownia (dziś Stare Schronisko). W okresie międzywojennym było ciągle rozbudowywane i modernizowane. W czasie II wojny światowej stacjonował tu oddział niemieckiej straży granicznej. Po wojnie nad schroniskiem pieczę sprawowali Wanda i Czesław Łapińscy, a następnie do roku 1985 - ich syn Wojciech. Do dziś prowadzone jest przez jego żonę Marię. W roku 1997 schronisko odwiedził papież Jan Paweł II.