tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > schroniska tatrzańskie > schronisko na hali kondratowej

Schronisko na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej im. Władysława Krygowskiego

Schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym schroniskiem w polskiej części Tatr. Z Kuźnic dojście przez Kalatówki zajmuje ponad 1 h. Schronisko stanowi dobry punkt wypadowy na Giewont, Czerwone Wierchy i do Doliny Małej Łąki. Zimą wokół schroniska rozciągają się trasy dla miłośników narciarskich wędrówek i zjazdów. W okresie letnio-jesiennym pojawiają się tu niedźwiedzie.

 

Lokalizacja

 • współrzędne: 49° 14′ 55″ N   19° 57′ 7″ E
 • Polana Kondratowa

Polana Kondratowa leży wysokości ok. 1300-1370 m n.p.m. i zajmuje centralną część Doliny Kondratowej w Tatrach Zachodnich. Powstała na dnie stawu morenowego, który wytworzył się w kotle lodowcowym. Stanowiła niegdyś część Hali Kondratowej. Stały tu szałasy, szopy i bacówka.

Północne zbocza Doliny Kondratowej są narażone na lawiny kamienne spadające z grani Giewontu. W okolicy schroniska znajduje się kilka stoczonych z góry ogromnych głazów. Pochodzą one z lawiny kamiennej, która w 1953 r. oberwała się ze zboczy Długiego Giewontu. Jeden z nich, ważący ok. 50 ton, uderzył w narożnik schroniska, częściowo je uszkadzając.

 

Kontakt

34-500 Zakopane
Skr. poczt. 297
tel: +48 18 201 91 14
email: schronisko@halakondratowa.pl
www.halakondratowa.pl

 

Schronisko posiada

 • 20 miejsc noclegowych (2 pokoje 6- i 1 pokój 8-osobowy, z ogólnie dostępnymi sanitariatami)
 • łazienkę z prysznicem (czynna od godziny 19 do 10 nastepnego dnia)
 • bufet (7:30 - 19:30)
 • kuchnię (7:30 - 19:30)
 • jadalnię (otwarta do godziny 22),
 • świetlicę,
 • przechowalnie nart.

 

Cennik

Ceny noclegów (aktualizacja 12.06.2015):

 • 35 zł za osobę (w cenie poduszka i dwa koce)
 • 10 zł za wypożyczenie pościeli

Do dyspozycji gości: bezpłatny wrzątek całą dobę, suszarnia elektryczna i bębnowa, zimą suszarki do butów.

Honorowane są zniżki PTTK.

 

Historia schroniska

Pierwszy budynek powstał w 1910 roku z inicjatywy  Jerzego Uznańskiego. Był to schron narciarski. Rok później został zniszczony przez lawinę, a następnie odbudowany. W roku 1933 góral Jan Polak z Budzowego Wierchu postawił tu nielegalne schronisko. Było ono bardzo popularne wśród turystów i narciarzy. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–48 wg projektu Bogdana Laszczki. W kwietniu 1953 roku zawaliła się turniczka pod granią  Długiego Giewontu. Lawina kamieni runęła w stronę schroniska. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku.
Od 1994 schronisko posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków. 23 sierpnia 2009 odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat. W schronisku umieszczono tablice z cytatami z książek Krygowskiego oraz jego rzeźbiony drewniany portret dłuta Franciszka Palki z Nowego Sącza.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Krokusy na Siwej Polanie

Chochołowska Polana

Beskid