tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > tatry > tanap

TANAP

TANAP (Tatranský národný park) powstał 1 stycznia 1949 roku. Powierzchnia parku wynosi 73 800 ha. Obejmuje on część Tatr Wysokich (Vysoké Tatry), Tatr Zachodnich (Západné Tatry) i Tatr Bielskich (Belianske Tatry). Siedzibą TANAP-u jest Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica).

W roku 1993 r. TANAP i TPN zostały uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery, międzynarodowy obszar o światowym znaczeniu.

 

  1. Na obszarze TANAP-u turyści mogą poruszać się wyłącznie po drogach publicznych i znakowanych szlakach turystycznych (ZST), przy uwzględnieniu czasowych i przestrzennych ograniczeń (np. sezonowe zamknięcia szlaków). Wycieczki poza siecią ZST są dozwolone tylko pod kierunkiem przewodników górskich, posiadających zezwolenie na taką działalność.
  2. Na terenie Parku obowiązuje zakaz zrywania i niszczenia roślin. Zabronione jest chwytanie i zabijanie zwierząt hałasowanie, rzucanie kamieniami, dokarmianie, itp.
  3. Zabrania się zanieczyszczania środowiska przez wyrzucanie odpadków, rozniecanie ognisk poza wyznaczonymi miejscami, mycie samochodów, hałasowanie, kąpanie się w stawach i potokach.
  4. Wspinaczki wysokogórskie są dozwolone tylko dla zorganizowanych taterników w ustalonych miejscach, według szczegółowych warunków, z którymi powinni się zaznajomić. Umożliwiają to związki taternickie i Tatrzańska Służba Ratownicza TANAP-u.
  5. Rowerów używać można tylko na drogach publicznych i trasach rowerowych, oznakowanych w terenie i na mapach turystycznych.
  6. Loty na spadochronach i paralotniach dozwolone są tylko w wyznaczonych obszarach.
  7. Biwakowanie i parkowanie samochodów dopuszczone jest jedynie na przeznaczonych do tego celu i oznakowanych miejscach (campingach i parkingach).


Tatry
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Chochołowski Potok

Krokusy na Polanie Chochołowskiej
16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne