tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku > taternictwo

Taternictwo

Taternictwo to wspinaczka górska uprawiana w Tatrach, prowadzona poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
W Tatrach Wysokich znajdują się setki dróg wspinaczkowych.

Historia taternictwa sięga 1615 roku, w którym to student David Frűlich zdobył wraz z dwoma kolegami Kiezmarski Szczyt (2556 m n.p.m.). W dwudziestoleciu międzywojennym nastąpił intensywny rozwój taternictwa. Zdobyto wówczas wszystkie ważniejsze szczyty.

 

Taternictwo jest objęte w Polsce dość restrykcyjnymi regułami związanymi z potrzebą ochrony przyrody. W rejonach dopuszczonych do wspinania taternicy mają prawo do podejścia pod ścianę najkrótszą drogą od najbliższego znakowanego szlaku i tak samo do zejścia ze szczytu do szlaku. Zabroniony jest montaż i demontaż stałych punktów asekuracyjnych bez zezwolenia dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak również podkuwanie skały, doklejanie chwytów czy niszczenie roślinności. Biwakowanie na ścianach dozwolone jest jedynie w sytuacjach skrajnych, zagrażających zdrowiu i życiu.

Taternicy nie muszą posiadać żadnego specjalnego dokumentu potwierdzającego umiejętności taternickie. Nie muszą być również członkami Polskiego Związku Alpinizmu ani innych organizacji i stowarzyszeń górskich. Są jednak zobowiązani do zamieszczenia wpisu do Książki Wyjść Taternickich (dotyczy to tylko rejonów wspinaczkowych Tatr Wysokich). Księgi takie znajdują się: w schronisku PTTK w Morskim Oku, w schronisku PTTK w Pięciu Stawach Polskich, w schronisku PTTK na Hali Gąsienicowej, w Betlejemce na Hali Gąsienicowej oraz w budynku stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu.

 

Obszary udostępnione dla taternictwa:

1. Tatry Wysokie:

  • rejon Morskiego Oka - w obrębie grani i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego, wraz z boczną granią Mnicha,
  • rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową – od szczytu Świnicy do Przełęczy Zawrat pomiędzy granią a czerwono znakowanym szlakiem turystycznym oraz w obrębie grani i leżących niżej ścian od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę,
  • rejon Hali Gąsienicowej - w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy, wraz z boczną granią Kościelców po Karb.

2. Tatry Zachodnie:

  • zachodnia ściana bramy skalnej u wylotu Doliny Lejowej,
  • skała w żlebie Jaroniec.


Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Czarny Staw Gąsienicowy

Polana Kopieniec

Widok z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy