tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > tatry

Tatry

Tatry – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, leżące na pograniczu polsko-słowackim. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km2, z czego 175 km2 (ok. 25%) leży w granicach Polski, a ok. 610 km2 (75%) na terytorium Słowacji.
Tatry zostały wypiętrzone w ostatniej ontogenezie, alpejskiej. Rzeźba gór jest wynikiem działania lodowców, erozji wywołanej wodami i wietrzenia.

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tatrzański Park Narodowy został utworzony 1954 roku. Powierzchnia TPN wynosi 21 tys. ha i pod tym względem zaliczany jest do największych parków narodowych w Polsce. Około 70% powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30% to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 11,5 tys. ha powierzchni. Ze względu na unikatowy charakter tego wysokogórskiego obszaru oba tatrzańskie parki narodowe; polski (TPN) i słowacki (TANAP); zostały w 1993 roku wpisane na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
 

Geografia

Tatry to najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Karpat, leżące na pograniczu polsko-słowackim. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km2, z tego 175 km2 (ok. 25%) leży w granicach Polski i 610 km2 (ok. 75%) na terytorium Słowacji. Długość Tatr mierzona od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Ździarskiej wynosi w linii prostej 53 km, a wzdłuż grani głównej 80 km.Tatry dzielimy na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Granicą pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Tatrami Wschodnimi jest przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody (w granicach Polski) i Dolina Cicha (po stronie Słowacji). Tatry Bielskie od Tatr Wysokich oddziela Przełęcz pod Kopą.Tatry
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Polana Kopieniec

Potok Suchej Wody
16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne