tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > tatry > tatry wysokie

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie są najwyższymi górami w Polsce i na Słowacji. Stanowią najwyżej położone pasmo górskie pomiędzy Alpami a Kaukazem. Zajmują powierzchnie 341 km2, z czego prawie 25% leży w granicach Polski. Cechuje je rzeźba alpejska z ostrymi szczytami (zbudowanymi głównie z granitu), wysokimi ścianami i płatami wiecznie zalegających śniegów. W Tatrach Wysokich znajdują się wszystkie najciekawsze jeziora, zwyczajowo nazywane stawami: Morskie Oko, Czarny Staw Gąsienicowy, Wielki Staw Polski. Występują też liczne wodospady, nazywane siklawami lub wodogrzmotami: Siklawa, Wodogrzmoty Mickiewicza.

 

Najważniejsze szczyty to:

  • Rysy (2499 m n.p.m.; po stronie słowackiej 2503 m n.p.m.),
  • Świnica (2301 m n.p.m.),
  • Kościelec (2155 m n.p.m.),
  • Mnich (2068 m n.p.m),
  • Granaty (Zadni Granat 2240 m n.p.m. Granat Pośredni 2234 m n.p.m., Granat Skrajny 2225 m n.p.m.),
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).
     

Rysy

Rysy to szczyt leżący na granicy polsko-słowackiej, w rejonie Tatr Wysokich. Szczyt Rysów posiada trzy wierzchołki: średni, północno-zachodni leżący po polskiej stronie (2499 m n.p.m), najwyższy (2503 m n.p.m.) oraz najniższy, południowo-wschodni (2473 m n.p.m.) leżące po stronie słowackiej. Polski wierzchołek stanowi najwyższe wzniesienie naszego kraju. Rysy górują nad Doliną Rybiego Potoku, Doliną Białej Wody i Doliną Mięguszowiecką. W masywie znajduje się ukośny żleb - tzw. rysa, od której prawdopodobnie pochodzi nazwa masywu. Biegnie tędy zimowa droga na wierzchołek.
Na szczyt prowadzą dwa szlaki: trudniejszy szlak od strony polskiej oraz prostszy od strony słowackiej (w czasie zimy zamknięty).

Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Szlak polski jest dość męczący, ale obfity we wrażenia i niesamowite widoki.

"Jest to jedna z najoryginalniejszych, a zarazem najpiękniejszych w Tatrach. (...) Chciałoby się iść tędy jak najdłużej". - Tytus Chałubiński, 1878 rok.

Szlak jest zabezpieczony łańcuchami. Uwagę turystów przyciąga niezwykle bogata flora. Niesamowity widok stanowią rośliny kwiatowe wykorzystujące każdą odrobinę ziemi, by zapuścić korzenie. Powyżej 2300 m n.p.m. występuje tu jeszcze 105 gatunków roślin naczyniowych, głównie z grupy roślin alpejskich.
Dzięki centralnemu położeniu widok z samego wierzchołka od dawien dawna cieszy się sławą najbogatszego w całych Tatrach. Przy dobrej widoczności obejmuje setkę szczytów i 12 ważniejszych jezior
 

Świnica

Świnica to potężny, granitowy masyw położony w Tatrach Wysokich. Góruje nad Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów i Doliną Cichą. Ma dwa wierzchołki, które rozdziela Niżnia Świnicka Szczerbina. Na wyższy wierzchołek, o kształcie szerokiej piramidy, prowadzi szlak turystyczny. Przez niego biegnie też granica polsko-słowacka. Niższy, to tzw. wierzchołek taternicki. Masyw Świnicy jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok, uwieczniony w wierszu Kazimierza Przewy-Tetmajera. Masowy ruch turystyczny na Świnicę był przyczyną bardzo wielu, także śmiertelnych wypadków. Jest miejscem szczególnie niebezpiecznym w czasie burzy.

„Taki tam spokój... Na gór zbocza
światła się zlewa mgła przezrocza,
na senną zieleń gór. (...)

          Kazimierz Przerwa-Tetmajer
 

Kościelec

Kościelec to strzelisty szczyt Tatr Wysokich znajdujący się w bocznej Grani Kościelców, drugi co do wielkości po Zadnim Kościelcu. Jego wierzchołek wznosi się 533 m ponad powierzchnię Czarnego Stawu Gąsienicowego. Zbudowany jest z zapadających się na północną stronę ławic granitu o grubości prawie 100 m. Na szczyt prowadzi stosunkowo prosty czarny szlak. Z wierzchołka rozciąga się piękna panorama Tatr Wysokich. Jest to jedyne miejsce z którego widoczne są wszystkie Stawy Gąsienicowe.

Kościelec jest popularny wśród taterników, gdyż na jego szczyt prowadzi wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego dach kościoła. Rejon Kościelca to najwyższe naturalne stanowisko drzewiastej formy świerka.Tatry
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Wielki Kopieniec

Kondracka Przełęcz
16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne