tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > tatry > tatry zachodnie

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie stanowią największą część Tatr, położoną w Polsce i na Słowacji, między Huciańską Przełęczą a przełęczą Liliowe. Zajmują powierzchnię 379 km2, z czego prawie 25% leży w granicach Polski. Szczyty Tatr Zachodnich (z wyjątkiem Rohaczy i Giewontu) są łagodne. W Tatrach Zachodnich niewiele jest jezior, za to występują liczne wywierzyska, hale i wapienne groty. W licznych jaskiniach ukrywali się ponoć zbójnicy. Roślinność Tatr Zachodnich jest bogatsza i bardziej zróżnicowana gatunkowo niż w Tatrach Wysokich. W tej części Tatr występują następujące schroniska: Schronisko na Hali Kondratowej, Schronisko na Hali Ornak, Schronisko na Polanie Chochołowskiej. W Tatrach Zachodnich od XV wieku istniało górnictwo i hutnictwo.

Najważniejsze szczyty to:

  • Grześ (1653 m n.p.m),
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m),
  • Czerwone Wierchy - Ciemniak (2096 m n.p.m),
  • Krzesanica - (2123 m n.p.m),
  • Małołączniak - (2096 m n.p.m),
  • Kopa Kondracka - (2005 m n.p.m),
  • Ornak (1854 m n.p.m.).
     

Grześ

Grześ to kopulasty, dwuwierzchołkowy, porośnięty kosodrzewiną szczyt Tatr Zachodnich. Położony jest w długiej grani, odgałęziającej się na północ od Wołowca i stanowiącej część granicy polsko-słowackiej. Jest szczytem zwornikowym dla 4,5-kilometrowej grani zakończonej masywem Osobitej. Wschodnie stoki Grzesia opadają do Polany Chochołowskiej, północne zaś do Bobrowieckiej Przełęczy. Pomiędzy słabo wyodrębnionymi wierzchołkami leży okresowy stawek.

Rejon Grzesia, którego partie szczytowe są łagodne i trawiaste, był dawniej wypasany. Rozciąga się stąd przepiękny widok na Tatry Zachodnie, urzekający szczególnie jesienią, gdy przybierają one barwy rude od situ skucina, czerwone od kęp borówek i żółte od psiej trawki.

Na wierzchołku Grzesia znajduje się drewniany krzyż postawiony przez Słowaków w roku 1992, na pamiątkę konspiracyjnych spotkań działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji.
 

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to szczyt leżący w Tatrach Zachodnich na granicy polsko-słowackiej. Znajduje się pomiędzy Beskidem a Pośrednim Goryczkowym Wierchem. Góruje nad czterema dolinami: Doliną Cichą Liptowską, Doliną Suchą Stawiańską, Doliną Suchą Kasprową i Doliną Goryczkową pod Zakosy. Jego nazwa pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej.

Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach. Słynie z rozległej panoramy i  terenów narciarskich. Można się tu dostać kolejką liniową, zbudowaną w 1936 roku. Trasa kolejki podzielona jest na dwa odcinki. Stacja przesiadkowa znajduje się na Myślenickich Turniach. Na szczycie znajduje się główna stacja kolejki z szeroką promenadą, restauracja, kiosk, przechowalnia nart, jak również zimowa stacja TOPR i obserwatorium meteorologiczne, będące najwyżej położoną tego typu placówką w Polsce. Kasprowy Wierch stanowi najważniejszy w polskich górach ośrodek sportów zimowych, dlatego często zwany jest przez narciarzy „Świętą Górą”. Na jego zboczach znajdują się dwa wyciągi krzesełkowe (z Doliny Gąsienicowej i Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej) oraz kilka narciarskich tras zjazdowych.

Ze względu na łatwy dostęp rejon Kasprowego jest (niezależnie od pogody) najbardziej obciążonym turystycznie obszarem polskich Tatr. Tłumy turystów rozdeptują i co gorsza zaśmiecają rejon szczytowy. Także na trasie kolejki znajduje się mnóstwo śmieci wyrzucanych przez okna wagoników.
 

Ciemniak

Ciemniak to obszerny, zachodni szczyt leżący w masywie Czerwonych Wierchów, pomiędzy Mułową a Tomanową Przełęczą. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka. Wznosi się nad Doliną Kościeliską, Doliną Tomanową, Doliną Tomanową Lipowską.

Ciemniak ma najbardziej skomplikowaną topografie wśród szczytów masywu Czerwonych Wierchów.Tatry
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Chochołowski Potok

Kopa Kondracka
16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne