tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku > turystyka zimowa

Turystyka zimowa

Zimowe wędrówki w Tatrach dostarczają wielu niesamowitych wrażeń. Pamiętaj jednak, że turystyka zimowa jest znacznie trudniejsza niż letnia. Wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Konieczna jest dobra znajomość topografii gór i szlaków, ponieważ w zimie orientacja w terenie jest utrudniona. Pokrywa śniegu może całkowicie zmienić obraz terenu i uniemożliwić odszukanie znaków turystycznych. Zimą występują gwałtowne załamania pogody. Ważna jest znajomość śniegu, zimowych wariantów szlaków, lawin i ich torów. Zimą szlaki są ośnieżone i często oblodzone, łańcuchy mogą być zasypane. Ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu: raków, czekanu, lin.

Zimą znacznie wzrasta liczba wypadków w górach. Najczęstszą przyczyną są zsunięcia po oblodzonym stoku oraz lawiny. Przed wyjściem w góry sprawdź aktualny stan zagrożenia lawinowego (dostępny na stronie TOPRu) . Podczas zimowych wędrówek mogą zdarzyć się odmrożenia kończyn. Zasady postępowania przy odmrożeniach znajdziesz na stronie GOPRu. Planując trasę pamiętaj, że czasy przejścia szlaków zimą są znacznie dłuższe niż latem (2-5 razy, w zależności od warunków pogodowych). Zabierz ze sobą więcej żywności niż latem i koniecznie termos z gorącą herbatą. Jeśli nie czujesz się na siłach wynajmij przewodnika.

 

Zagrożenie lawinowe

Lawina śnieżna to masy śniegu i lodu, gwałtownie przemieszczające się ze stoku górskiego. Zagrożenie lawinowe znacznie wzrasta po opadach śniegu, deszczu i odwilży. Lawiny najczęściej występują pomiędzy godziną 11 a 15, co jest związane z największym nasłonecznieniem. Najczęściej schodzą w okresie od listopada do czerwca. W Tatrach największe zagrożenie lawinowe występuje rejonie Morskiego Oka, Doliny Roztoki, Hali Kondratowej, Kalatówek i Doliny Chochołowskiej.Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Kasprowego Wierchu

Olczyski Potok

Goryczkowa Czuba