tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > wody

Wody

Stawy

W tatrzańskich dolinach znajdują się jeziora zwane tradycyjnie stawami. W Tatrach występuje blisko 200 różnej wielkości stawów. Co ciekawe, suma ich powierzchni po południowej stronie głównej grani Tatr jest podobna do tej po stronie północnej.  Większość stawów znajduje się na terenie Tatr Wysokich.

Największym i najpopularniejszym tatrzańskim stawem jest Morskie Oko położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.

Wodospady

Potoki na skalistych progach tworzą malownicze wodospady.

Największym polskim wodospadem jest Siklawa. Wodospad ten spada z progu Ściany Stawiarskiej, która rozdziela Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Najpopularniejszym tatrzańskim wodospadem są Wodogrzmowy utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na Potoku Roztoka, wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. Wodospad jest widoczny z drogi wiodącej z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

Potoki

Niemal wszystkimi tatrzańskimi dolinami płyną strumienie i potoki o niewielkiej długości i dużym spadku. Większość z nich wypływa bezpośrednio ze źródeł. Liczba wszystkich źródeł jest trudna do policzenia. Szacuje się, że po stronie polskiej Tatr jest ich ponad 1000. Część z nich jest okresowa (występują tylko po intensywnych opadach deszczu). Temperatura potoków jest z reguły bardzo niska (ok. 10oC).

Cechą charakterystyczną tatrzańskich potoków jest „gubienie wody”.

 

Wywierzyska

W Tatrach Zachodnich, szczególnie w polskim obszarze reglowym, występują bardzo wydajne źródła krasowe zwane wywierzyskami. Charakteryzują się bardzo silnym wypływem i stanowią nie lada atrakcję turystyczną. Pojawiają się w miejscach, gdzie krążąca w szczelinach i pustkach krasowych woda trafia na nieprzepuszczalne skały i pod dużym ciśnieniem wydostaje się na powierzchnię terenu.

Największymi wywierzyskami znajdującymi się w Tatrach Polskich są: Chochołowskie, Lodowe, Bystrej, Goryczkowe i Olczyskie.Tatry
Wody

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Suchego Wierchu Kondrackiego

Chochołowski Potok

Goryczkowa Czuba

Krokusy na Polanie Chochołowskiej