tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > na szlaku > zagrożenie lawinowe

Zagrożenie lawinowe

Lawina śnieżna to masy śniegu i lodu, gwałtownie przemieszczające się ze stoku górskiego.

Zagrożenie lawinowe znacznie wzrasta po opadach śniegu, deszczu i odwilży. Lawiny najczęściej występują pomiędzy godziną 11 a 15, co jest związane z największym nasłonecznieniem. Najczęściej schodzą w okresie od listopada do czerwca.

W Tatrach największe zagrożenie lawinowe występuje rejonie Morskiego Oka, Doliny Roztoki, Hali Kondratowej, Kalatówek i Doliny Chochołowskiej.

                      Aktualny stan zagrożenia lawinowego dostępny jest na stronie TOPR.

 

W  lawinie

Większość lawin, w których ofiarami są ludzie, wywołują same ofiary. Gdy widzisz zbliżającą się lawinę spróbuj uciekać. Jeśli jesteś blisko skał staraj się za nimi schować. Uwolnij się ze sprzętu wspinaczkowego, plecaka, nart itd., które mogą cię wciągnąć głęboko w śnieg. Wołaj o pomoc.
Porwany przez lawinę wykonuj ruchy pływackie, aby za wszelką cenę utrzymać się na powierzchni.
Gdy zostaniesz zasypany, staraj się zachować spokój. Spróbuj zrobić miejsce wokół klatki piersiowej poprzez głęboki wdech i wstrzymanie na chwilę oddechu. Zorientuj się gdzie jest góra a gdzie dół, np. wypuść ślinę z ust i obserwuj kierunek jej spływania. Spróbuj wydostać się na powierzchnię, przynajmniej przebić się ręką. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się nie wpadać w panikę i czekać na pomoc.

 

Stopnie zagrożenia lawinowego

Stopnie zagrożenia lawinowego oznaczają prawdopodobieństwo zejścia lawiny. Skala jest pięciostopniowa:

  • I stopień (zagrożenie nieznaczne) – Stabilna pokrywa śniegowa. Zajście lawiny jest możliwe przy bardzo dużym nacisku lub na skrajnie stromych stokach. Na ogół bezpieczne warunki do turystyki.
  • II stopień (zagrożenie umiarkowane) - Opad od 10 do 20 cm. Pokrywa śnieżna średnio związana. Zejście lawiny jest możliwe przy znacznym obciążeniu lub bardziej stromych stokach. Na ogół bezpieczne warunki do turystyki, pod warunkiem uwzględnienia lokalnych rejonów zagrożeń.
  • III stopień (zagrożenie znaczne) - Opad od 20 do 40 cm. Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna słabo związana. Mechaniczne zejście lawiny może wywołać pojedynczy człowiek. Istnieje ryzyko samorzutnego zejścia średniej lawiny.
  • IV stopień (zagrożenie duże) - Opad od 40 do 70 cm. Pokrywa śnieżna słabo związana na większości stoków stromych. Istnieje ryzyko wystąpienia samoistnych dużych lawin. Należy poruszać się jedynie po bezpiecznych szlakach i trasach. Zaleca się zaniechania wyjścia w góry.
  • V stopień (zagrożenie bardzo duże) - Opad od 70 do 100 cm, pokrywa śnieżna słabo związana na wszystkich stokach. Duże zagrożenie wystąpienia samoistnych lawin. Obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia w góry.


Na szlaku
Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Hala Gąsienicowa

Suche Czuby

Krokusy na Polanie Huciska