tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > słownik > stopnie zagrożenia lawinowego

Słownik: stopnie zagrożenia lawinowego

stopnie zagrożenia lawinowego – określenie prawdopodobieństwa zejścia lawiny w górach. Skala jest pięciostopniowa:

  • I stopien (zagrożenie nieznaczne) – Stabilna pokrywa śniegowa. Zajście lawiny jest możliwe przy bardzo dużym nacisku lub na skrajnie stromych stokach. Na ogół bezpieczne warunki do turystyki.
  • II stopień (zagrożenie umiarkowane) - Opad od 10 do 20 cm.  Pokrywa śnieżna średnio związana. Zejście lawiny jest możliwe przy znacznym obciążeniu lub bardziej stromych stokach. Na ogół bezpieczne warunki do turystyki pod warunkiem uwzględnienia lokalnych rejonów zagrożeń.
  • III stopień (zagrożenie znaczne) - Opad od 20 do 40 cm. Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna słabo związana. Mechaniczne zejście lawiny może wywołać pojedynczy człowiek. Istnieje ryzyko samorzutnego zejścia średniej lawiny.
  • IV stopień (zagrożenie duże) - Opad od 40 do 70 cm. Pokrywa śnieżna słabo związana na większości stoków stromych. Istnieje ryzyko wystąpienia samoistnych dużych lawin. Należy poruszać się jedynie po bezpiecznych szlakach i trasach. Zaleca się zaniechania wyjścia w góry.
  • V stopień (zagrożenie bardzo duże) - Opad od 70 do 100 cm, pokrywa śnieżna słabo związana na wszystkich stokach. Duże zagrożenie wystąpienia samoistnych lawin. Obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia w góry.


16.6.2015
Utrudnienia na Giewoncie
16.6.2015
Warunki na szlakach
10.6.2015
Prace leśne

Przenieś się w Tatry! Dzięki naszym panoramom sferycznym możesz odbyć wirtualną wycieczkę. Na panoramach są oznaczone szczyty i inne obiekty.

Widok z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy

Kondracka Przełęcz

Beskid

Krokusy na Polanie Huciska

Potok Suchej Wody

Chochołowski Potok

Czarny Staw Gąsienicowy

Morskie Oko