tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > wiadomości > w tatrach krokusy

W Tatrach krokusy

Na tatrzańskich polanach  kwitną krokusy. Turyści najchętniej podziwiają je na polanie Chochołowskiej, która jest jedną z najbardziej malowniczych, tatrzańskich polan. Nic dziwnego, stare szałasy pasterskie na fioletowych dywanach, a w tle szczyty gór.

Krokus, szafran (Crocus L.) - rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Jest to roślina niskia, o wąskich liściach. Kwiaty mają barwy od białych przez żółte do fioletowych. Obecnie znanych jest około 80 gatunków krokusów występujących w Europie i Azji Mniejszej. W Tatrach występuje szafran spiski, krokus tatrzański (Crocus scepusiensis). Można go również spotkać na Babiej Górze, w Beskidach Zachodnich.

Krokusy wykorzystywane są jako:

  •     rośliny ozdobne,
  •     przyprawa - szafran uprawny, szafran siewny (Crocus sativus) – jako przyprawy używa się wysuszonych znamion. Szafran jako przyprawa, lek i barwnik znany był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Pierwsze uprawy w Europie miały miejsce we Francji i Hiszpanii. Dziś największym na świecie producentem szafranu jest Turcja. Uprawa szafranu jest bardzo pracochłonna, a jeden ha plantacji w pełnym rozwoju daje zaledwie 15 do 25 kg suchej przyprawy, dlatego szafran jest najdroższą przyprawą na świecie,
  •     afrodyzjak – stosowany przez Fenicjan, Greków,
  •     barwnik – stosowany w Starożytnej Grecji i Rzymie, w Chinach.
25.4.2015

Inne wiadomości

» następna wiadomość: Prace leśne
» poprzednia wiadomość: Zakaz wstępu nocą
» powrót do listy


Wiadomości
Kategorie
Archiwum