tatrzanskieszlaki.pl .beta

Przewodnik po Tatrach

Tatry Szlaki turystyczne Na szlaku Dookoła Tatr Panoramy 360°
strona główna > wiadomości > z kroniki topr-u

Z Kroniki TOPR-u

Miniony tydzień to głównie poważne wypadki spowodowane poślizgnięciami na śniegu. Wejście bez odpowiedniego sprzętu na stromy płat twardego śniegu, poślizgnięcie, kilkudziesięcio, lub kilkuset metrowy upadek i gwałtowne lądowanie w kamieniach poniżej.

Apelujemy o ostrożność !!!


15.06
W godzinach wieczornych ratownicy z Kalatówek do szpitala przewieziono 2-letnią turystkę z Dębicy, która upadając doznała urazu głowy. 

16.06.
Około godz. 14 do centrali TOPR zadzwonił turysta będący w rejonie Wielkiej Buczynowej Turni,  informując, że przed chwilą jakiś turysta spadł ze szlaku w płd. zbocza. Jest ranny i potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec.  Lekarz TOPR opatrzył rannego i nastawił mu wybity bark. Następnie ratownicy opuścili turystę po śniegu w miejsce skąd został on wraz z ratownikami wciągnięty windą na pokład śmigłowca, którym został przewieziony do szpitala. Przyczyną upadku było zapadnięcie się śniegu i upadek do szczeliny brzeżnej.

17.06.
Po godz. 13-tej turystka schodząca z Gubałówki będąc poniżej mostka poślizgnęła się doznając kontuzji stawu skokowego. Ranną po zaopatrzeniu przewieziono do szpitala.   

Około 14.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest na szlaku na Zawrat powyżej łańcuchów. Jest w trudnym, zaśnieżonym miejscu. Boi się ruszyć. Prosi o pomoc. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującej turystki, asekurując wyprowadzono ją w miejsce, skąd śmigłowiec mógł podebrać ją na windzie i wciągnąć na pokład. Turystkę przetransportowano do Zakopanego.

Przed godz. 18-tą do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Koziej Przeł. do Koziej Dolinki pojechała około 300 m po śniegach, uderzając po drodze w wystające kamienie 48-letnia turystka z Niemiec. W wyniku upadku doznała urazu głowy, złamana uda, kontuzję stawu skokowego, ogólnych mocnych potłuczeń i otarć. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu miejsca wypadku, zaopatrzono ranną i przetransportowano do szpitala.

W dniu 19.06. podczas podejścia na Rysy będąca poniżej „Kamienia”   3-letnia turystka ze Słowacji została ugodzona w nogę spadającym kamieniem, który poważnie zranił jej udo. Wezwani na pomoc ratownicy, z pokładu śmigłowca desantowali się przez zjazd na linie w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Wciągnięto małą turystkę windą na pokład śmigłowca i przewieziono do szpitala.

20.06.
Po godz. 16-tej, podczas zejścia z Rysów, będący w rejonie „Kamienia”  57-letni turysta z Krakowa poślizgnął się na stromych śniegach, zjechał po nich około 200 m, zatrzymując się w piargach około 300 m powyżej Czarnego Stawu. W wyniku upadku doznał urazu głowy, klatki piersiowej, stłuczenia kręgosłupa oraz mocnych otarć i ogólnych potłuczeń.  Ze względu na „ nielotną „ pogodę zawiadomieni o wypadku ratownicy do M. Oka pojechali samochodem i dalej pieszo udali się na miejsce wypadku. O 19.15 dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po opatrzeniu i ogrzaniu zniesiono go do Morskiego Oka i dalej samochodem przewieziono go do szpitala.

21.6.2009, źródło: www.topr.pl

Inne wiadomości

» następna wiadomość: Warunki na szlakach
» poprzednia wiadomość: Remont drogi do Morskiego Oka
» powrót do listy


Wiadomości
Kategorie
Archiwum